×
Audio CD
Abstract
Acoustic
Alternative
Ambiental
Arabic Pop
Blues
Blues Rock
Chanson
Classic Rock
Classical
Contemporany Jazz
Country Rock
Dance Pop
Disco
Drum N Base
Dub
Electronic
Euro House
Eurodance
Europop
Experimental
Folk
Funk
Future Jazz
Gangsta
Hard Rock
Hardcore
Hardcore Hip Hop
Heavy Metal
Hip Hop
House
Indie Rock
Instrumental
Jazz
Jazzdance
Latino
Metal
Modern Classical
New Age
New Wave
Pop
Pop Rock
Progresive House
Progresive Rock
Progresive Trance
Punk
R&B
Reggae
Rock
Rock & Roll
Rumba
Soft Rock
Soul
Soundtrack
Southern Rock
Swing
Techno
Trance
Vocal
Descriptions
- PC
- Lot:PCG08
- In Stock
- 2 Unit
- Strategy
- Simulator
- Used
- Great
Livrare prin curier:
Se livreaza in 3-5 zile pana in ora 18:00The game is only played on Single Player or LAN, and is not available for online play.
Black & White 2 Collectors Edition
Xclusive to Collector's Edition
The Tiger- a unique playable creature and a 28 minutes making-of DVD with game creators Peter Molyneux and Ron MillarDowloads:
Screenshots
Caracteristics
- Wage massive wars, sieges, and battles or use your skill and power to keep the peace.
- Discover and use new Epic Miracles, including the ground-ripping Earthquake and volcanoes, which cause rivers of lava.
- Choose and customize the Creature that's right for you from a selection, including old favorites as the Ape, Cow, and Lion, plus many others.
- Research and create new forms of weaponry, from swords to bows to siege machines. Build and design unique defensive gates and walls.
- Control and marshal huge and varied armies.
- Create and control settlements that include housing, farming, and many other buildings like fountains and lush gardens (if you're good) or stocks and guillotines (if you're evil).
- Use multiple tools to help train and improve Creatures. As well as using sticks, whips, and feathers, players can create their own unique tools.
- Weather systems such as rain, snow, mists, and fog.
- Journey through 10 lands homing each of the five tribes.
| Titlu | Black & White 2 Collectors Edition |
|---|---|
| Lot | PCG08 |
| Developer | Lionhead Studios |
| Publisher | Electronic Arts |
| Release Date | October 7, 2005 |
| Platform | PC |
| Genul | Strategy/Simulator |
| Varsta | 12+ |
| Number Of Discs | 1 |
| Recomandare Sistem | |
|---|---|
| Sistem Operare: | Windows 2000/XP/Vista/7 |
| Procesor: | 2.2 GHz Pentium 4 or Athlon XP |
| Memorie: | 1 GB RAM |
| Placa Video: | 128 MB 3D video card with Pixel Shader version 2.0 (NVIDIA GeForce FX+ / ATI Radeon 9500+) |
| DirectX: | DirectX 9.0c or higher |
| Spatiu Hard Disc: | 3.5 GB free hard drive space |













Add a review