×
Audio CD
Abstract
Acoustic
Alternative
Ambiental
Arabic Pop
Blues
Blues Rock
Chanson
Classic Rock
Classical
Contemporany Jazz
Country Rock
Dance Pop
Disco
Drum N Base
Dub
Electronic
Euro House
Eurodance
Europop
Experimental
Folk
Funk
Future Jazz
Gangsta
Hard Rock
Hardcore
Hardcore Hip Hop
Heavy Metal
Hip Hop
House
Indie Rock
Instrumental
Jazz
Jazzdance
Latino
Metal
Modern Classical
New Age
New Wave
Pop
Pop Rock
Progresive House
Progresive Rock
Progresive Trance
Punk
R&B
Reggae
Rock
Rock & Roll
Rumba
Soft Rock
Soul
Soundtrack
Southern Rock
Swing
Techno
Trance
Vocal
Descriptions
Livrare prin curier:
Se livreaza in 3-5 zile pana in ora 18:00The game is only played on Single Player or LAN, and is not available for online play.
Patrician IV
Based on the franchise that has sold more than two million copies and won the hearts of gamers worldwide, Patrician IV challenges players to rise up the merchant ranks to become the leader of burgeoning shipping empire during the late middle ages in Northern Europe – a time where success in trade could be as rewarding and influential as the power bestowed by noble birth, religious position or political clout. Patrician IV’s authentic supply and demand based trading system allows players to grow their business and head out to the high seas to form trading routes with other Hanseatic cities negotiating better prices for the buying and selling of goods. Sea battles keep the paceDowloads:
Screenshots
Caracteristics
- Become a powerful merchant and rise through the ranks using your increasing fame and wealth to shape towns from small villages to glorious capitals
- Balance competing interests, trade routes, political turmoil, disease, weather, piracy and greedy royalty
- Construct buildings and hire workers, stimulating demand for common and exotic goods
- Battle the high seas and protect your ship from pirate raiders in realistic and exciting sea battles
- A visually stunning and powerful new graphics engine lets you visit bustling and realistically recreated medieval cities such as London, Novgorod, Cologne and Bergen
- Brand new user friendly interface that makes Patrician IV easy to play but challenging to master
Manual
| Titlu | Patrician IV |
|---|---|
| Lot | PCG09 |
| Developer | Gaming Minds Studios GmbH |
| Publisher | Kalypso Media Group |
| Release Date | September 2010 |
| Platform | PC |
| Genul | Strategy |
| Varsta | 12+ |
| Number Of Discs | 1 |
| Recomandare Sistem | |
|---|---|
| Sistem Operare: | Windows XP/Vista/7 |
| Procesor: | 2.0 GHz Processor or better |
| Memorie: | 1 GB RAM |
| Placa Video: | 256 MB DirectX 9.0c compatible PCIe (Geforce 6 Series/Radeon X1000 Series) |
| DirectX: | DirectX 9.0c or higher |
| Spatiu Hard Disc: | 5.0 GB free hard drive space |












Add a review