×
Audio CD
Abstract
Acoustic
Alternative
Ambiental
Arabic Pop
Blues
Blues Rock
Chanson
Classic Rock
Classical
Contemporany Jazz
Country Rock
Dance Pop
Disco
Drum N Base
Dub
Electronic
Euro House
Eurodance
Europop
Experimental
Folk
Funk
Future Jazz
Gangsta
Hard Rock
Hardcore
Hardcore Hip Hop
Heavy Metal
Hip Hop
House
Indie Rock
Instrumental
Jazz
Jazzdance
Latino
Metal
Modern Classical
New Age
New Wave
Pop
Pop Rock
Progresive House
Progresive Rock
Progresive Trance
Punk
R&B
Reggae
Rock
Rock & Roll
Rumba
Soft Rock
Soul
Soundtrack
Southern Rock
Swing
Techno
Trance
Vocal
Descriptions
Livrare prin curier:
Se livreaza in 3-5 zile pana in ora 18:00The game is only played on Single Player or LAN, and is not available for online play.
The Guild 2
The time is 1400 A.D. The end of the last crusade has left the countries of Europe and the powerful Roman Catholic Church defeated and in a state of great upheaval. As church authorities and noblemen across the continent scramble to defend their interests, you must rise through the ranks of society to build a rich and powerful family dynasty that will last through the ages. Become a crafty merchant, politician, or even a renowned crime lord and outwit shrewd human or AI opponents to achieve the upper echelon of nobility. Every decision you make determines the course of history.Dowloads:
Screenshots
Caracteristics
- Control the fate of a powerful dynasty in medieval Europe
- Compete against up to eight human opponents in a unique online mode
- Build your dynasty utilizing a wide variety of career paths, including merchant, priest, politician, or thief
- Marry, raise children, and develop lasting relationships that will help your dynasty flourish
- Explore a beautifully crafted and immersive living world in real-time
- Overthrow your adversaries using bribery, assassination, and treachery
Manual
| Titlu | The Guild 2 |
|---|---|
| Lot | PCG09 |
| Developer | 4HEAD Studios |
| Publisher | Aspyr, JoWooD Productions, Deep Silver |
| Release Date | September 29, 2006 |
| Platform | PC |
| Genul | Action/RPG, Strategy |
| Varsta | 7+ |
| Number Of Discs | 1 |
| Recomandare Sistem | |
|---|---|
| Sistem Operare: | Windows XP/Vista/7 |
| Procesor: | 2.8 GHz Processor or better |
| Memorie: | 1 GB RAM |
| Placa Video: | DirectX 9 capable graphics adapter with Pixel Shader Model 2 |
| DirectX: | DirectX 9.0c or higher |
| Spatiu Hard Disc: | 4.0 GB free hard drive space |














Add a review